Wymiana partnerska Wassenberg–Łaziska Górne 2017

Zdjęcia  ¦ Wymiana 2015


Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa. Jej celami są integracja młodzieży z Polski i Niemiec, wzajemne poznanie się, przyjaźń oraz wymiana szkolna. PNWM wspiera naszą szkołę poprzez dofinansowanie projektu Szkoła Partnerska Wassenberg-Łaziska Górne. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się pani Zofia Kozyra, nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum nr 1.

W 2010 r. dzięki kontaktom z dyrektorami szkoły Gesamtschule w Wassenberg Heinrichem Spieglem i Ludgerem Herrmannem odbyła się pierwsza wizyta niemieckiej młodzieży w Polsce. W tym roku 14 maja 12 uczniów wraz z 2 opiekunami z Wassenberg odwiedziło nas po raz czwarty. Ich podróż do Łazisk Górnych trwała 18 godzin, gdyż dzieli nas 1100 kilometrów. Goście z Niemiec zostali przyjęci przez rodziny 12 naszych uczniów. Przebywanie w polskich rodzinach jest czasem dobrze spędzonym. Niemieckich przyjaciół uczymy języka polskiego, pokazujemy im nasze zwyczaje, tradycje, gościnność, serdeczność, rozmawiamy, spożywamy wspólnie posiłki.

Wymiana młodzieży z obu krajów to był świetnie spędzony czas. Wspólne zajęcia integracyjne, bowling, ognisko jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyły. Uczniowie niemieccy byli pozytywnie zaskoczeni naszą małą szkołą. Uczestniczyli w lekcjach, spotykali się z rówieśnikami, dyrekcją, nauczycielami. Nauczyciel z Niemiec Petr Keller postawił na integrację przez sport. Przeprowadził dla nas lekcję wychowania fizycznego, która wprawiła wszystkich w dobry humor. Nie zabrakło również spotkania z zastępcą burmistrza miasta Łaziska panem Janem Ratką, które umożliwiło młodzieży niemieckiej poznanie struktury miasta.

Wycieczka do Krakowa oraz dzień historii w Oświęcimiu to stałe punkty naszej wymiany. W Krakowie zwiedziliśmy Kazimierz, przeszliśmy szlakiem polsko-żydowskiej i niemieckiej historii, podziwialiśmy wzgórze wawelskie, katedrę wawelską, dzwon Zygmunta. Uwieńczeniem tego dnia był spacer po krakowskim Rynku i Sukiennicach. Dyrektor szkoły Gesantschule w Wassenbergu poprosił, aby jednym z punktów programów podczas wymiany był wyjazd uczniów do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Razem złożyliśmy wiązankę kwiatów przy Ścianie Śmierci. Wyjazd do Oświęcimia stał się ważną lekcją historii dla młodych Polaków i Niemców, przyniósł chwilę potrzebnej zadumy.

Podczas wspólnych spotkań rozmawialiśmy na temat relacji pomiędzy Polakami a Niemcami. Wiele udało nam się zobaczyć, przeżyć, były to niezapomniane chwile. 19 maja pożegnaliśmy gości, ale już niebawem spotkamy się ponownie – 24 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na wymianę do Wassenberg. Współpraca partnerska Wassenberg-Łaziska Górne umożliwiła młodzieży niemieckiej poznanie polskiej kultury i mentalności. Wymiana to sukces osobistych doświadczeń i współpracy polsko-niemieckiej. Pokazała, że należy łamać uprzedzenia i stereotypy. Przywołując słowa Henrego Forda, chce się powiedzieć: „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”.

Zofia Kozyra, Jolanta Matyja

alt

alt
Szkoła Podstawowa nr 3
im. M. Kopernika
ul. Ogrodowa 48
43-170 Łaziska Górne

alt tel./fax. +48 322241066
alt e-mail sekretariat@sp3.laziska.pl
PROJEKTY I PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Rozwój kompetencji
informatycznych i językowych
podstawą
nowoczesnego nauczania”


Informujemy, że od tego roku szkolnego 2019/2020 nasza szkoła realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
„Rozwój kompetencji informatycznych
i językowych podstawą nowoczesnego nauczania.”
alt

Szyte na miarę – oferta edukacyjna dostosowana do potrzeb
łaziskich uczniów.”

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu
Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2014-2020.
alt

Nasza Ziemia, naszą Przyszłością
Projekt ekologiczny Erasmus+
alt
alt


Program PO WER
„Nowoczesny i kreatywny nauczyciel
to lepsza przyszłość ucznia ”

Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny
Wiedza Edukacja Rozwój
alt


Laboratorium przedsiębiorczości
i technologii

alt
alt Prezentacja projektu (32MB)


SZTAB WOŚP
(jedyny w Łaziskach Górnych)
alt
Szkoła Odkrywców Talentów
alt
Szkoła partnerska
alt

GOLDEN5
alt

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
alt

ZIELONY CERTYFIKAT
alt
alt
alt
alt
RATUJEMY ZWIERZĘTA
alt
CHRONIMY PRZYRODĘ
alt

Valid XHTML 1.0 StrictPoprawny CSS!
Copyright (c) 2009-2019. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika. All rights reserved.