Jak wybrać szkołę ponadgimnazjalną?

Czym powinni kierować się uczniowie klas trzecich przy wyborze szkoły?

Trzecioklasiści! Zbliża się gorący okres dla wielu z Was. Już wkrótce będziecie składać dokumenty do szkół ponadgimnazjalnych. Są tacy, którzy podjęli już decyzję - wiedzą gdzie, po co i dlaczego akurat TA szkoła a nie inna. Jest jednak duża grupa uczniów, która nadal nie podjęła decyzji i nie wie, którą szkołę wybrać.

Ważne są: poziom kształcenia, oferta pozalekcyjna, atmosfera, jaka panuje w szkole, a także osiągnięcia, jakimi szkoła może się pochwalić.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja i dojazd - pamiętajcie, że drogę tę będziecie pokonywać przez przynajmniej trzy lata swojej edukacji; zastanówcie się, czy jesteście w stanie znieść np. godzinne dojazdy do szkoły, przy założeniu, że spędzicie w niej co najmniej 6-8 godzin dziennie. Zanim podejmiesz decyzję pytaj swoich Rodziców, znajomych, kolegów, koleżanki. Słuchaj, co mówi się w środowisku lokalnym o danej szkole

Jakich informacji potrzebujesz, by dobrze wybrać szkołę ponadgimnazjalną i co to znaczy dobry wybór?

Dobry wybór to taki, który jest zgodny z twoimi zainteresowaniami, predyspozycjami, ale także taki, na który będzie w przyszłości zapotrzebowanie na rynku pracy. To, co może ci pomóc podjąć decyzję o wyborze szkoły to informacje zebrane w kilku grupach tematycznych:

  • Wiedza o samym sobie - zainteresowania, predyspozycje psychofizyczne, stan zdrowia;
  • Wiedza o zawodach - zakres obowiązków, czynności zawodowe jakie trzeba będzie wykonywać, wymagania i kwalifikacje jakie trzeba zdobyć;
  • Wiedza o systemie kształcenia i sieci szkół;
  • Wiedza o rynku pracy - lokalnym, krajowym, globalnym.

Jeśli posiadasz już większość tych informacji warto porozmawiać z Rodzicami - przedstawić im swój pogląd i zapytać o zdanie. Może być tak, i tak często się zdarza, że rodzic ma odmienne zdanie i inne propozycje niż twoje. Warto się nad nimi zastanowić, ale nie oznacza to, że decyzję tę mają podjąć Rodzice. To TY będziesz chodził do szkoły, realizował jej program, spełniał wymagania i oczekiwania nauczycieli, rodziców i swoje. Ważne więc, żeby to był twój wybór. Weź jednak pod uwagę sugestie Rodziców - oni znają cię bardzo dobrze, wiedzą jak pracujesz, jak się uczysz i kiedy zabierasz się do pracy, wreszcie jak reagujesz na sukcesy i porażki.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś szkoły ponadgimnazjalnej to:

  • Zrób bilans swoich mocnych i słabych stron (cechy charakteru, umiejętności, jakie posiadasz, wszystko, co może ci pomóc osiągnąć sukces w nowej szkole)
  • Zastanów się wokół jakich obszarów grupują się twoje zainteresowania
  • Zastanów się w jakiej grupie zawodowej mieście się twój wybór: człowiek-człowiek, człowiek-technika, człowiek-działalność artystyczna, człowiek-system znaków, człowiek-przyroda
  • Porozmawiaj z rodzicami o twoim stanie zdrowia, czy nie jest on przeciwwskaza-niem do wykonywania niektórych zawodów
  • Przyjrzyj się ocenom jakie osiągnąłeś na przestrzeni gimnazjum i postaraj się doko-nać ich oceny, czy stać cię na więcej? Czy jest to próg twoich możliwości?
  • Pomyśl o wartościach, na których ci zależy, o celach i marzeniach, które chcesz zrealizować w przyszłości. Czy są możliwe do zrealizowania w tym typie szkoły i w tej konkretnej szkole, o której myślisz ?
  • Zdobądź wiedzę o szkołach w twoim rejonie zamieszkania, sprawdź ich ofertę.
  • Jeżeli nadal masz wątpliwości skorzystaj z pomocy psychologa szkolnego - on po-może ci usystematyzować wiedzę o sobie, szkołach i zawodach; umów się na kon-sultacje indywidualne.
  • Polecam także ciekawe artykuły dla gimnazjalistów na stronie internetowej: http://www.metis.pl/doradcy/artykoly.htm
  • Szukając ofert szkół sięgnij do informatora w czytelni lub skorzystaj z internetowego informatora zamieszczonego na stronie: http://www.metis.pl/doradcy/Informator/informator.htm

opracowała  mgr Zofia Teodorowska



Valid XHTML 1.0 StrictPoprawny CSS!
Copyright (c) 2009-2019. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika. All rights reserved.