Cyberprzemoc

CYBERPRZEMOC to PRZEMOC Z UŻYCIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNYCH I KOMUNIKACYJNYCH

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży wzrastającą skalę przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych.
Dzieci często podejmują działania określane mianem cyberprzemocy nie mając świadomości możliwych konsekwencji.
Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność i zasięg doznawanej przez ofiary krzywdy przekracza czasami ich możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją i może prowadzić do tragedii.

SKALA PROBLEMU

/badani - 891 internautów 12-17 lat;
badania I 2007r. kampania "Dziecko w sieci"/

• Co drugi młody internauta miał do czynieniaz przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy.
  • 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania;
    21% poniżania, ośmieszania, upokarzania;
    16% straszenia i szantażowania.
  • 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli.
  • 57% internautów była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli.
  • 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub GSM kompromitujących je materiałów.

CECHY CYBERPRZEMOCY:

• WYSOKI POZIOM ANONIMOWOŚCI SPRAWCY
  • NA ZNACZENIU TRACI KLASYCZNIE ROZUMIANA "SIŁA" MIERZONA CECHAMI FIZYCZNYMI CZY SPOŁECZNYMI - ATUTEM SPRAWCY STAJE SIĘ UMIEJĘTNOŚĆ WYKORZYSTANIA MOŻLIWOŚCI JAKIE DAJĄ NOWE TECHNOLOGIE
  • SZYBKOŚĆ ROZPOWSZECHNIANIA MATERIAŁÓW, INFORMACJI
  • POWSZECHNA DOSTĘPNOŚĆ MATERIAŁÓW, INFORMACJI
  • SZEROKI REPERTUAR FORM KRZYWDZENIA
  • ZJAWISKO MNIEJ KONTROLOWANE PRZEZ RODZICÓW (słaba znajomość mediów, bagatelizowanie problemu)

FORMY CYBERPRZEMOCY:

• Rejestrowanie niechcianych zdjęć lub filmów telefonem komórkowym
  • Publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów w Internecie
  • Rozsyłanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu
  • Wysyłanie wulgarnych słów
  • Wyzywanie, straszenie, obrażanie w Sieci i przez telefon komórkowy
  • Grożenie komuś w Sieci i przez telefon komórkowy
  • Włamania na blog lub konto pocztowe
  • Podszywanie się w Sieci pod inną osobę i działanie na jej niekorzyść.

OFIARY CYBERPRZEMOCY:

• Świadomość, że ktoś dysponuje ośmieszającym filmem lub zdjęciem bywa trudna do zniesienia i krzywdząca
  • Rozsyłanie i publikowanie kompromitujących materiałów w Sieci powoduje u ofiar STRACH i WSTYD
  • Wulgarne SMSy, e-maile potrafią bardzo krzywdzić, zwłaszcza kiedy są otrzymywane od osób z najbliższego otoczenia (szkoła, klasa)
  • Ofiary przemocy rówieśniczej często nie potrafią sobie same poradzić z taką sytuacją
  • Przemoc w sieci potrafi być bardziej dotkliwa niż przemoc w realnym świecie.

Co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?
  • Dbać o prywatność swoich danych osobowych
  • Zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
  • Chronić swoje hasła i loginy
  • Nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
  • Nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi
Jak korzystać z Internetu i telefonu żeby nie krzywdzić innych?
  • Traktować innych z szacunkiem (nie wyzywać, nie obrażać, nie straszyć itp.)
  • Nie zamieszczać z Internecie materiałów (filmów, zdjęć, tekstów), które mogą kogoś skrzywdzić
  • Zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem
  • Nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą sprawić komuś przykrość.
Co robić, będąc świadkiem cyberprzemocy?
  • Nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujemy w Sieci
  • Zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy
  • Informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego - nauczyciela, rodziców
  • Polecić ofierze cyberprzemocy kontakt z Helpline.org.pl lub skontaktować się osobiście
Co robić będąc ofiarą cyberprzemocy?
  • Nie odpowiadać na zaczepki w Sieci
  • Domagać się skasowania filmów i zdjęć nagranych wbrew naszej woli
  • Natychmiast szukać pomocy u kogoś dorosłego
  • Zachowywać dowody przemocy