Projekt „Laboratorium przedsiębiorczości i technologii” trwa od kwietniu 2014 do końca czerwca 2015 roku.
Planowane w ramach projektu działania prowadzone są w systemie popołudniowym we wszystkich szkołach gimnazjalnych na terenie Łazisk Górnych i Wyr. Każda szkoła uczestnicząca w realizacji projektu prowadzi własny harmonogram zajęć dostosowany do czasu zajęć szkolnych młodzieży uczestniczącej w projekcie. Dla uczestników projektu zaplanowano cykl warsztatów z zakresu: autoprezentacji, przedsiębiorczości, robotyki i poruszania się po współczesnym rynku pracy. Każdy z uczniów biorących udział w projekcie może uczestniczyć w wyjazdach studyjnych do instytucji kultury, nauki i zakładów pracy. Mając na uwadze konieczność właściwego zaplanowania dalszej edukacji i ścieżki rozwoju zawodowego, gimnazjaliści biorący udział w projekcie mają okazję skorzystać z indywidualnego doradztwa zawodowego. Wszystkie zajęcia organizowane w ramach projektu są bezpłatne.
Projekt dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
PROGRAM PROJEKTU OBEJMUJE
DLA UCZNIÓW KLAS I-II:
Laboratorium rynku pracy, a w nim:
Laboratorium kompetencji społecznych, a w nim:
Laboratorium młodego inżyniera, a w nim:
DLA UCZNIÓW KLAS III:
Akademia absolwenta, a w niej:
Kolejne wizyty studyjne w ramach projektu unijnego Laboratorium technologii i przedsiębiorczości odbyły się 13 i 14 stycznia. Tym razem uczniowie udali się do Krakowa.
Najpierw w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, mieszczącym się w Starej Synagodze na Kazimierzu, odbyły się warsztaty Filmowego Studia Filmagia. Na podstawie zaprezentowanych filmów uczniowie poznali zasady animacji poklatkowej. Następnie, pracując w kilkuosobowych grupach pod kierunkiem prowadzących, samodzielnie przygotowali scenariusze obrazkowe i storyboardy, scenografię, a także wykonali zdjęcia, montaż oraz dodali do swojego filmu dźwięk. „Zajęcia były bardzo interesujące, a wykonanie filmu dało mi mnóstwo satysfakcji. Ciekawie było obserwować, jak przesuwające się postacie na każdej z kolejnych fotografii do złudzenia przypominają prawdziwy ruch” – powiedział Wiktor, jeden z uczestników wycieczki.
Po zajęciach filmowych uczestnicy wyjazdu udali się do Teatru imienia Juliusza Słowackiego, aby obejrzeć spektakl pt. „Arszenik i stare koronki”. Przedstawienie to barwna i niezwykle humorystyczna historia dwóch uroczych staruszek mających maleńki sekret – nietypowy sposób na pomaganie starszym panom. Aby oszczędzić im samotności, trują ich porzeczkowym winem doprawionym arszenikiem. Duże wrażenie robiła również obsada aktorska spektaklu, przede wszystkim odtwórczynie głównych ról – Anna Polony i Urszula Popiel.
Uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń, licząc na kolejne, równie ciekawe wyjazdy.
W dniu 28 października 2014 klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych „Agresja wśród młodzieży, a uzależnienie od alkoholu i narkotyków”. Przeprowadziła je specjalistka terapii uzależnień mgr Monika Operchalska.
Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie mity dotyczące zażywania środków uzależniających i skonfrontować je z prawdą. Pod uwagę brany był przede wszystkim wpływ alkoholu i narkotyków na zwiększenie zjawiska agresji rówieśniczej i domowej. Zajęcia były też okazją do wykazania się kreatywnością uczniowie w grupach tworzyli hasła, wiersze lub teksty piosenek zachęcające młodych ludzi do abstynencji. Robili także bilans korzyści i strat spożywania alkoholu i narkotyków. Ostatecznie we wszystkich klasach straty przeważały, więc wnioski były jednoznaczne nie warto ryzykować i narażać swojego zdrowia i życia.
![]() | +48 322241066 |
![]() | +48 510790884 |
![]() |