Śląska Szkoła Jakości
Do programu „Śląska Szkoła Jakości” mogły przystępować, na zasadzie dobrowolności,
przedszkola, szkoły i placówki oświatowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów
z terenu województwa śląskiego, które opracowały i wdrożyły wewnątrzszkolny system
zarządzania jakością i zapewniania jakości, zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego... (Dz. U. Nr 89,poz.845 z późn. zm).
Udział w programie dał możliwość szkołom ubiegania się o uzyskanie certyfikatu jakości
nadawanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty - „Śląska Szkoła Jakości”, w zakresie
wskazanych przez szkołę obszarów.
Ślady Przeszłości- uczniowie adoptują zabytki
Dzieci i młodzież, uczestniczący w programie edukacyjnym Ślady Przeszłości, poszukują zabytkowych obiektów w swoim regionie, poznają ich historię oraz podejmują się opieki nad nimi. Starają się także przywrócić pamięć o tych miejscach i ludziach, którzy są z nimi związani.
„Poczytaj mi przyjacielu”
Młodzi ludzie uczestniczący w programie systematycznie (raz na tydzień) czytają dzieciom ze szkół podstawowych, przedszkoli, szkół specjalnych, świetlic i domów dziecka. Mogą to być książki przygodowe, fantastyczne, baśnie, bajki, wiersze... Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne.
Uczniowie z klasą
Do udziału w programie zgłasza się szkoła, w której powstanie przynajmniej jeden zespół uczniów i jeden nauczyciel, który zgodzi się być jej opiekunem. W szkole powstają: jeden, dwa lub trzy zespoły nauczycieli wspomagających działania. Może to też być projekt realizowany indywidualnie, ale także wówczas nauczyciel roztacza opiekę nad uczniem. Inicjatywy uczniowskie w programie dzielimy na trzy grupy:
Badam świat (projekty naukowe)
Jestem twórcą (projekty artystyczne)
Pomagam innym (projekty społeczne)
Literacki Atlas Polski
Grupy uczniów pod opieką nauczyciela ruszają na poszukiwanie pamiątek - świadectw literackich w swoim regionie. Czego będą szukać? Informacji na temat twórców dawnych i uznanych, którzy mieszkali i tworzyli, bądź pozostawili po sobie jakiś ślad, w ich regionie. Wiadomości na temat pisarzy współczesnych, którzy związani są z okolicą. Opisów literackich miejsc, wydarzeń i ludzi związanych z regionem. Pamiątek literackich, anegdotek, ciekawostek... Informacji o czasopismach, miejscach i wydarzeniach związanych z literaturą. Efektem prac będą regionalne wydania Literackiego Atlasu Polski (publikacje przewodnikowe) przygotowane z zebranych przez uczniów materiałów.
tel./fax. | +48 322241066 |
tel. kom. | +48 510790884 |
e-mail sekretariat@sp3.laziska.pl |