Projekt pt.: „Rozwój kompetencji informatycznych i językowych podstawą nowoczesnego nauczania” skierowany był do nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika, a bezpośrednią grupą docelową byli nauczyciele, którzy są przedstawicielami wszystkich zespołów przedmiotowych: humanistycznego, matematycznego, języków obcych i edukacji wczesnoszkolnej.
W pracę nad realizację projektu było zaangażowane całe grono pedagogiczne, a rezultaty projektu są korzystne dla wszystkich uczniów począwszy od najmłodszych klas po uczniów kończących edukację w naszej szkole. Odbyło się 7 mobilności na Malcie i w Hiszpanii w formie różnorodnych szkoleń wzbogacających wiedzę z zakresu ICT oraz metod aktywizujących.
Nadrzędnym celem naszego projektu było podniesienie kwalifikacji nauczycieli oraz zwiększenie efektywności kształcenia w naszej szkole poprzez szkolenia zagraniczne podczas, których nauczyciele poznali i rozwinęli umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii, innowacyjnych metod nauczania sprzyjających rozwojowi kreatywności, pasji i zainteresowań uczniów.
Chcieliśmy aby unowocześnienie procesu nauczania, atrakcyjne metody nauczania, wykorzystujące techniki cyfrowe i narzędzia multimedialne znacząco wpłynęły na motywację uczniów do nauki oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Dzięki udziałowi w szkoleniach zagranicznych poszerzyliśmy ofertę szkoły o organizację edukacyjnych projektów interdyscyplinarnych z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, języków obcych, w edukacji wczesnoszkolnej.
Naszym priorytetem był również rozwój kompetencji językowych nauczycieli. Udział w projekcie pozwolił nauczycielom na przełamanie barier językowych, zwiększył umiejętność nauczycieli posługiwania się językiem angielskim w zakresie komunikacji.
Po odbyciu się szkoleń zagranicznych, nauczyciele, dzielili się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami z pozostałymi nauczycielami w naszej szkole poprzez zajęcia warsztatowe, konferencje i lekcje otwarte. Udział w projekcie poszerzył ofertę edukacyjną szkoły o innowacje pedagogiczne, zajęcia pozalekcyjne wykorzystujące nowoczesne technologie, organizację konkursów oraz imprez szkolnych promujących znajomość języków obcych, różnorodność kulturową, historię innych państw europejskich.
Efekty naszej pracy zostały zebrane w następującym zestawieniu.
Dofinansowanie projektu z UE: 75 611,88 PLN
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości pracy szkoły i kompetencji kadry pedagogicznej poprzez:
Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia poprzez szkolenie zagraniczne w zakresie wprowadzenia nowych metod i form pracy z uczniem, ze szczególnym uwzględnieniem posługiwania się technologiami ICT: tablicą interaktywną, wykorzystywanie multimediów i zasobów sieci internetowej w nauczaniu, platformą e-learningową. Jako dynamicznie rozwijająca się placówka szkolna, znakomicie wyposażona w nowy sprzęt technologiczny, udział w projekcie i szkoleniu jest niezbędny, aby umożliwić wszystkim nauczycielom pełne wykorzystanie wyposażenia szkoły. Udział w projekcie umożliwi nauczycielom wzbogacenie własnego warsztatu pracy oraz poznanie metod kształcenia za granicą.
Ważnym dla nas zadaniem jest zwiększenie motywacji do nauki wśród uczniów, którzy biorąc pod uwagę spadek demograficzny, uważają, że niezależnie od wyników egzaminów i wyników w nauce, w przyszłości rozpoczną naukę w wybranej przez siebie szkole. Poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań chcielibyśmy zainspirować ich do rozwoju oraz planowania ścieżki kariery edukacyjnej/zawodowej. Udział w projekcie uczyni naszą szkołę znacznie lepszą, nowocześniejszą, skuteczniejszą, bo efektywnie kształcącą po przy użyciu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, metod aktywizujących na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Pozwoli wszystkim uczniom i nauczycielom w sposób naturalny korzystać z nich na co dzień. Pomoże wyrównać szanse edukacyjne wśród uczniów, osiągnąć lepsze wyniki w nauce i egzaminach gimnazjalnym, a to z kolei wpłynie również na ich sukcesy w kolejnym etapie kształcenia.
Szczególnie istotne jest podniesienie kompetencji językowych nauczycieli - dotyczy to nie tylko nauczycieli języków obcych ale także nauczycieli innych przedmiotów (np. przedmiotów matematyczno-przyrodniczych), ale również nauczycieli języka angielskiego. Dostrzegamy potrzebę podniesienia umiejętności językowych nauczycieli, które są niewystarczające, by samodzielnie poruszać się w globalnym świecie i czerpać z jego zasobów: technologicznych, kulturalnych i społecznych. Szkoła chce kształtować postawę ucznia, obywatela Europy, otwartego na kulturę innych krajów. Istotne jest również zaistnienie naszej szkoły na mapie europejskich szkół i przybliżenie dziedzictwa kulturowego Polski innym krajom. Jednym z naszych celów jest nawiązanie współpracy z inną szkołą europejską gdyż w przyszłości chcielibyśmy realizować również inne projekty międzynarodowe.
Bardzo ważnym elementem naszego projektu będzie dzielenie się wiedzą i zdobytymi doświadczeniami z gronem pedagogicznym. Będzie się to odbywać w ramach prac zespołów przedmiotowych, konferencji samoszkoleniowych, lekcji otwartych, spotkań indywidualnych. Chcemy aby doświadczenie uczestników szkolenia było systematycznie wdrażane do pracy przez wszystkich nauczycieli w naszej szkole począwszy od nauczycieli przedmiotów ścisłych, humanistów, nauczycieli języków obcych, wychowawców świetlicy, pedagoga i psychologa szkolnego.
Uczestnicy projektu rozwiną i nabędą następujące kompetencje:
Projekt realizowany dzięki:
Projekt „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Prezentacja projektu
Szkolenie w Madrycie i rezultaty szkolenia
Regulamin rekrutacji
Efekty naszej pracy:
Materiały dydaktyczne do wykorzystania w pracy z uczniem z wyjaśnieniami i zadaniami matematycznymi (filmy nauczyciela matematyki):
https://youtu.be/uvVj4eOLJdY
https://youtu.be/07FdYiZ0mQM
https://youtu.be/0sHpi1fNow0
https://youtu.be/OooS0xNrMWk
https://youtu.be/T6d8e26j6oA
https://youtu.be/re4vMitBSjo
Wyniki pracy z uczniami - filmy wykonane przez uczniów na zajęciach języka angielskiego:
https://www.facebook.com/698532213614657/videos/1214526738681866/
https://www.facebook.com/698532213614657/videos/1052283531572855/
Blog dotyczący nauki języka angielskiego:
http://english4copernicus.blogspot.com
Strona internetowa dotycząca matematyki: http://www.matspot.pl
Pomysł na realizację Dnia Europejskiego w szkole:
http://www.sp3.laziska.pl/foto/201617/06/01/default.html
"Internetowa tablica" zwierająca informacje o projekcie, wypracowane produkty, linki do stron internetowych zawierających testy i quizy interaktywne, blogów językowych i zadań z ćwiczeniami dla nauczycieli i uczniów:
https://padlet.com/Kopernik3
tel./fax. | +48 322241066 |
tel. kom. | +48 510790884 |
e-mail sekretariat@sp3.laziska.pl |